Dřevěná schodiště

Dřevo, jako konstrukční materiál, nabízí širokou škálu možností pro výrobu schodišť a zábradlí a tím, že se jedná o přírodní materiál dodává interiéru luxusní a moderní vzhled.

Dřevo je krásný a tradiční materiál, který se dá dobře kombinovat se zbytkem interiéru. Schody v interiéru působí jako dominantní prvek a proto až budete vybírat typ vašeho nového schodiště, dbejte na to, aby barevně korespondovalo s dveřmi, okny, podlahovou krytinou atd.

Jako každý jiný materiál má i dřevo svá omezení. Dřevo je vhodné používat jen tam, kde nejsou velké výkyvy teploty a vlhkosti. Problémem může být vysoká teplota vzduchu, kdy tak může docházet k vysušování a někdy vést až k nevratnému zkroucení dřeva. Vysoká vzdušná vlhkost je zase opačný extrém a může být také na škodu. Pokud schodiště umístíte do interiéru s vhodnými podmínkami odmění se vám schodiště dlouhou životností.

Materiál dřevěného schodiště

Jaké dřevo pro schodiště zvolit? Nejčastěji používaným materiálem na výrobu dřevěného schodiště je u nás buk. Dřevo z buku se používá nejčastěji pro jeho příznivé fyzikální vlastnosti. Jde o dřevo stejnorodé, husté, tvrdé a pevné. Jeho barva kolísá od světle hnědé až po narůžovělou. Barva se dá se změnit pařením nebo mořidlem, které bukové dřevo dobře přijímá. Jeho obrábění je snadné a také se dobře lepí. To je vlastnost výhodná především při výrobě točitých schodišť.
Dalšími vhodnými druhy dřeva jsou například jasan, dub, borovice, ale i smrk.Zadlabané schody

Boční schodnice tvoří konstrukci zadlabaných schodů. V nich jsou asi do poloviny tloušťky osazeny a zajištěny stupně. Otevřené části zábradlí jsou ukončeny sloupky. Ty tvoří další propojovací prvek mezi všemi částmi schodiště. Madla zábradlí jsou osazena podle normy na výšku 1.000 mm. Výplně zábradlí jsou zavrtány do hran schodnic a madel. Pro uzavření prostoru pod schodištěm jsou stupně propojeny podstupnicemi.

Sedlové schody

U konstrukce těchto schodů vyniká nápadné osazení schodnic pod stupně.Stupně nepřiléhají úplně ze strany vnější zdi. Je zde mezera přibližně 30 mm. Otevřené části schodiště jsou ukončené sloupky. Výplně zábradlí jsou ve spodní části zavrtány do horní plochy stupňů, nahoře do hrany madel. Stejně jako u výše uvedeného schodiště jsou madla zábradlí osazena na výšku 1.000 mm a pokud chceme uzavřít prostor pod schodištěm, je možné doplnit i tento typ schodiště podstupnicemi.

Třmenové schody

Základní typ těchto schodů postrádá schodnice. Stupně jsou upevněny kotvícími třmeny přímo do zdi. Pouze pokud by nebyla zeď dostatečně pevná pro ukotvení, použije se z této strany zadlabaná schodnice. I zde jsou otevřené části zábradlí ukončeny sloupky. Madla osazená na výšku 1.000 mm mají kvůli větší pevnosti průřez 40 x 120 mm. Výplně jsou zavrtány dole do plochy stupňů a v horní části do hrany madel. U tohoto schodiště nelze prostor pod schody uzavřít podstupnicemi.

Vřetenové schody

Pro tento typ schodiště je typický středový sloup. Kolem něho se schody rozevírají. Venkovní část je tvořena pouze zábradlím nebo zábradlím se zadlabanou schodnicí ukončenou sloupky. Jako u ostatních typů jsou madla osazena na výšku 1.000 mm. Stupně u varianty s venkovní schodnicí je možné propojit podstupnicemi.

Prohlédněte si náš výrobní program

Kontaktujte nás

Doušek Vlastimil
Zakladatelů 7/19
Přerov VIII-Henčlov
750 02 Přerov

interierydousek@interierydousek.cz (+420) 777 195 157

Výroba kuchyní, nábytku, schodišť a zakázková výroba